top of page

Опис технології досвіду

Провідна ідея досвіду полягає у формуванні компетентного учня, зазначеного в концепції Нової школи. Його життя організовано на підґрунті поваги до прав людини та становлення демократії.  Особистість такого колегіанта характеризуються наступними якостями: патріотизмом, інтернаціоналізмом, гуманізмом, чесністю, гуманністю, працелюбністю, дисциплінованістю, відповідальністю, принциповістю, активністю, допитливістю, цілеспрямованістю, прагненням до фізичного та духовного самовдосконалення.      

 

Опис суті досвіду

 

Забезпечення необхідних умов функціонування та розвитку самоврядування в навчальному закладі – одне зі основних завдань органів управління [2]. Активно діючі органи самоврядування забезпечують всебічний розвиток особистості, яка володіє не тільки певною сумою знань, умінь та навичок, але й має здатність активно включатися у демократичні процеси, що відбуваються в нашій країні. Важливим фактором розвитку  демократичного врядування в колегіумі відіграють система учнівського самоврядування (Рис.1).

 

У колегіумі "Елінт" з 1997 року працюють 10 центрів учнівського самоврядування. Їх членами є учні 1-11 класів. Учителі виступають у ролі наставників і консультантів. Розгорнута система самоврядування у школі дає можливість розвивати в учнів такі якості:

  • Демократичну культуру;

  • Відповідальність;

  • Почуття господаря своєї школи;

  • Солідарність;

  • Здатність висловлювати власні думки;

  • Нетерпимість до тоталітарної системи;

  • Визначення демократичних принципів.

 

Демократичне врядування має позитивне значення

для школи, оскільки воно:

  • зміцнює дисципліну;

  • підвищує рівень навчання;

  • знижує рівень конфліктів;

  • робить школу конкурентоспроможнішою;

  • забезпечує майбутнє існування стійких демократій.

Діяльність центрів самоврядування регламентована «Конституцією» -  основним законом колегіуму. Зазначений нормативний документ ґрунтується на засадах  Програми «Демократична школа», розробленої  Європейським Центром ім. Вергеланда (Рис.2 ) [3].

Рис. 2. Демократична школа

Особливості врядування ЦУСВ «Пресцентр»

Координуючим центр всієї системи учнівського самоврядування колегіуму «Елінт»  - «Пресцентр». Він функціонує на демократичних принципах, його робота спрямована на моделювання свідомої активної участі колегіанта в суспільному житті держави. «Пресцентр» доцільно розглядати як форму творчої співдружності вчителів і учнів; як спосіб вияву організаторських і виконавських здібностей та можливостей школярів у різних видах діяльності, спілкування й відносин; як засіб вироблення управлінських навичок і вмінь. Нормативно-правовою базою цієї організаційної одиниці є «Статут ЦУСВ» (Додаток 1).

Цілі та завдання ЦУСВ «Пресцентр»

Діяльність «Пресцентру» спрямована на формування критичного мислення дитини, розвиток комунікаційної медіакомпетентності. Адже, не дивлячись на великі можливості сучасної освіти, діти й досі роблять завдання «за зразком». Вони  не мають можливості проявити свої здібностей, розкрити творчий потенціал.

Тому, цілі «Пресцентру» полягають у створенні єдиного демократичного середовища школи, де забезпечується формування  національної свідомості, любові до рідної землі та виховання всебічно розвиненої особистості колегіанта з глибоко усвідомленою життєвою позицією й чіткими морально-естетичними якостями (Рис.3).

Рис.3. Основні завдання ЦСВ «Пресцентр»

Функції центру самоврядування «Пресцентр»

 

 «Пресцентр» відіграє значну роль у навчально-виховному процесі колегіуму, виконуючи ряд важливих функцій  Додаток 2):

Рис. 1. Центри самоврядування колегіуму "Елінт"

Опис суті досвіду
Особливості врядування ЦУСВ «Пресцентр»
Цілі, завдання та функції ЦСВ "Пресцентр"

1

ЦУСВ - центр учнівського самоврядування

Виноска
bottom of page